• Prawnokarne aspekty bezpieczeństwa imprez masowych

Książka podejmuje istotną dla wielu podmiotów kwestię odpowiedzialności karnej związanej z organizacją i przebiegiem imprez masowych. Imprezy masowe organizowane są niemal w każdej gminie, stąd potrzeba zapewnienia w związku z takimi wydarzeniami bezpieczeństwa i porządku publicznego ma wymiar ogólnospołeczny oraz dotyczy każdej osoby, która w nich uczestniczy. Naruszenia w tym zakresie mogą prowadzić do odpowiedzialności karnej zarówno za przestępstwa, jak i wykroczenia uregulowane w Ustawie z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych. Głównymi obszarami tematycznymi poruszonymi w opracowaniu są: - przemiany unormowań tworzących system bezpieczeństwa imprez masowych w Polsce, - analiza zakresu i źródeł obowiązków podmiotów przestępstw przeciwko bezpieczeństwu imprez masowych, - zakres penalizacji zachowań uczestników imprez masowych, służb porządkowych i informacyjnych, organizatorów imprez masowych oraz podmiotów zobowiązanych, - realne i potencjalne zagrożenia dla bez

Podtytuł Prawnokarne aspekty bezpieczeństwa imprez masowych
Autor Cezary Kąkol
Rok wydania 2019
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 228
55.00 39.60
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
35.75
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-8102-045-9
Książka podejmuje istotną dla wielu podmiotów kwestię odpowiedzialności karnej związanej z organizacją i przebiegiem imprez masowych. Imprezy masowe organizowane są niemal w każdej gminie, stąd potrzeba zapewnienia w związku z takimi wydarzeniami bezpieczeństwa i porządku publicznego ma wymiar ogólnospołeczny oraz dotyczy każdej osoby, która w nich uczestniczy. Naruszenia w tym zakresie mogą prowadzić do odpowiedzialności karnej zarówno za przestępstwa, jak i wykroczenia uregulowane w Ustawie z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.

Głównymi obszarami tematycznymi poruszonymi w opracowaniu są:
- przemiany unormowań tworzących system bezpieczeństwa imprez masowych w Polsce,
- analiza zakresu i źródeł obowiązków podmiotów przestępstw przeciwko bezpieczeństwu imprez masowych,
- zakres penalizacji zachowań uczestników imprez masowych, służb porządkowych i informacyjnych, organizatorów imprez masowych oraz podmiotów zobowiązanych,
- realne i potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego determinowane popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu imprezy masowej.

Opracowanie może być przydatne zarówno dla praktyków (policjantów, prokuratorów, sędziów, adwokatów, radców prawnych), jak i teoretyków prawa karnego. Adresatami książki, ze względu na jej multidyscyplinarny charakter, są również m.in. organizatorzy imprez masowych, zarządcy i pracownicy klubów sportowych, a także organy samorządu terytorialnego i administracji rządowej.


„Jako całość przygotowana monografia charakteryzuje się bardzo rozległym spojrzeniem. Wywody są szczegółowo argumentowane i dokumentowane w oparciu o sporą bazę normatywną, literaturę i orzecznictwo, nieograniczone do materiału współczesnego, ale i z kompetentnym wykorzystaniem dorobku oraz doświadczeń z przeszłości. Warto także podkreślić, że monografia autorstwa Cezarego Kąkola uwzględnia nie tylko osiągnięcia szeroko rozumianej dogmatyki prawa karnego, ale także dogmatyki prawa wykroczeń, prawa administracyjnego i kryminologii".
Z recenzji dr. hab. Tomasza Kalisza, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego

Wstęp 7

Rozdział 1
Ogólna charakterystyka przepisów regulujących bezpieczeństwo imprez masowych 9
1.1. Wprowadzenie 9
1.2. Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych z 1997 r. 11
1.3. Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych z 2009 r. 13
1.4. Podsumowanie 29

Rozdział 2
Normatywne źródła i zakres obowiązków podmiotów wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu imprez masowych 31
2.1. Wprowadzenie 31
2.2. Uczestnicy imprezy masowej 32
2.3. Podmioty zobowiązane 53
2.4. Członkowie służby porządkowej i informacyjnej 59
2.5. Podsumowanie 61

Rozdział 3
Normatywne źródła i zakres obowiązków podmiotów przestępstw przeciwko bezpieczeństwu imprez masowych 63
3.1. Wprowadzenie 63
3.2. Uczestnicy imprezy masowej 64
3.3. Członkowie służby porządkowej i informacyjnej 106
3.4. Organizatorzy imprez masowych 128
3.5. Podsumowanie 157

Rozdział 4
Prawnokarne regulacje dotyczące imprez masowych a ochrona porządku publicznego i bezpieczeństwa 159
4.1. Wprowadzenie 159
4.2. Zakres pojęć bezpieczeństwo i porządek publiczny a przedmioty ochrony wykroczeń i przestępstw przeciwko bezpieczeństwu imprez masowych 160
4.3. Identyfikacja zagrożeń determinowanych popełnieniem wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu imprezy masowej 190
4.4. Identyfikacja zagrożeń determinowanych popełnieniem przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu imprezy masowej 199
4.5. Podsumowanie 210

Zakończenie 211
Wykaz aktów normatywnych 213
Literatura 217
O Autorze 227

Cezary Kąkol - doktor nauk prawnych, prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze, adiunkt w Zakładzie Zarządzania Bezpieczeństwem na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego, autor artykułów i glos z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego oraz bezpieczeństwa imprez masowych, a także komentarza do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku