• Umysł odkrywający. Rozwój nowej metodologii

Jak pokazują analizy metodologiczne, inspiracją największych odkryć ludzkości były myśli o Bogu, a także o rezultacie jego kreacji: ładzie, doskonałości budowy i matematycznej precyzji ruchu ciał w Kosmosie. Mylił się więc Einstein twierdząc, że Bóg, ów Wielki Mistrz, nie zajmuje się losami i życiem ludzi. Wprost przeciwnie: wpływa generująco na ich pomysły, intuicję, przeczucia, intelekt i wyobraźnię. Te wszystkie elementy zawiera ludzki UMYSŁ, który w łączności z Bogiem wydaje się najważniejszy. W niezwykle licznych hipotezach naukowych podstawową rolę pełnią: przekonanie o symetrii zjawisk, formułowanie jak najmniejszej ilości założeń, szukanie jak najprostszych - podstawowych według naszej umysłowości - relacji pomiędzy zjawiskami, poszukiwanie analogii pomiędzy różnymi, oddalonymi od siebie w sensie ontologicznym zjawiskami i procesami, a także - co niezwykle istotne - częste formułowanie pewnych postulatów w formie metaforycznej. W szczególności dodatkowo chodzi jednakże i o to,

Podtytuł Umysł odkrywający. Rozwój nowej metodologii
Autor Wacław Šmid
Rok wydania 2016
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 416
82.00 57.40
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
53.3
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-7556-871-4
Jak pokazują analizy metodologiczne, inspiracją największych odkryć ludzkości były myśli o Bogu, a także o rezultacie jego kreacji: ładzie, doskonałości budowy i matematycznej precyzji ruchu ciał w Kosmosie. Mylił się więc Einstein twierdząc, że Bóg, ów Wielki Mistrz, nie zajmuje się losami i życiem ludzi. Wprost przeciwnie: wpływa generująco na ich pomysły, intuicję, przeczucia, intelekt i wyobraźnię. Te wszystkie elementy zawiera ludzki UMYSŁ, który w łączności z Bogiem wydaje się najważniejszy.

W niezwykle licznych hipotezach naukowych podstawową rolę pełnią: przekonanie o symetrii zjawisk, formułowanie jak najmniejszej ilości założeń, szukanie jak najprostszych - podstawowych według naszej umysłowości - relacji pomiędzy zjawiskami, poszukiwanie analogii pomiędzy różnymi, oddalonymi od siebie w sensie ontologicznym zjawiskami i procesami, a także - co niezwykle istotne - częste formułowanie pewnych postulatów w formie metaforycznej. W szczególności dodatkowo chodzi jednakże i o to, które z tych wymienionych elementów dominują, które mają największe znaczenie dla danej hipotezy i w tym sensie możemy mówić o alokacji znaczenia danego elementu.

W publikacji Autor próbuje naszkicować drogę prowadzącą do najważniejszych odkryć, a także odgadnąć (większość elementów nauki została po prostu odgadnięta) właściwy opis świata, jego tajemniczą nieoznaczoność i zagadkową strukturę. Posługuje się oczywiście językiem matematyki i filozofii. Rzecz w tym, iż okazały się one niewystarczające do tych celów i należy przyjąć, że istnieje inna metoda opisu, która zostanie zaprezentowana w kolejnej, przygotowywanej obecnie, książce dotyczącej kognitywnej natury umysłu.

Wstęp: FENOMEN RÓŻNYCH WYMIARÓW ŚWIADOMOŚCI 7
Przedmowa: UMYSŁ I EKONOMIA 27


I. PRZEŁOMOWE HIPOTEZY

1. Hipoteza Mikołaja Kopernika 47
2. Hipoteza Jana Keplera 65
3. Hipoteza Giordana Bruna 83
4. Hipoteza Isaaca Newtona 93
5. Hipoteza Roberta Boyle'a i Edme'a Mariotte'a 109
6. Hipoteza Josepha Gay-Lussaca 113
7. Hipoteza Arthura Kröniga 117
8. Hipoteza Rudolfa Clausiusa 127
9. Hipoteza van der Waalsa 137
10. Hipoteza Jamesa Clerka Maxwella 143
11. Hipoteza Ludwiga Boltzmanna 153
12. Hipoteza Mariana Smoluchowskiego 177
13. Hipoteza Willarda Gibbsa 185
14. Hipoteza Jean Perrina 193
15. Hipoteza Maxa Plancka 207
16. Hipoteza Alberta Einsteina 235
17. Hipoteza Alberta Michelsona 251
18. Hipoteza Ernesta Rutherforda 259
19. Hipoteza Nielsa Bohra 271
20. Hipoteza Louisa de Broglie'a 283
21. Hipoteza Erwina Schrödingera 295
22. Hipoteza Wernera Heisenberga 303
23. Hipoteza Paula Diraca 311


II. ŚWIAT I UMYSŁ - DYSKURS KOGNITYWNY

24. Odgadnąć nieodgadnione 319
25. Określić nieokreślone 343
26. Opisać nieopisane 363

Zakończenie: WSZECHŚWIAT - BÓG - UMYSŁ 397
Bibliografia 407

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku