• Umysł technologiczny. Zasady nowej metodologii

Człowiek wierzy, że Wszechświatem rządzą niezmienne prawa, które może odkrywać, a sam Bóg tak ludzki świat urządził, że prawa te zawsze cechuje własność, zwana Czystą Formą, czyli oprócz tego, że rządzą one ruchami planet i galaktyk, cechuje je niezwykłe PIĘKNO. Bóg się objawia we Wszechświecie i to jest epifania. W ten sam sposób człowiekowi objawiają się galaktyki, gwiazdy, planety - w tym nasza Ziemia, planeta ludzi. Ziemia miała być rajem, ale wskutek wojen, zamachów i terroryzmu stała się piekłem. Jest siedliskiem złości, niechęci, zawiści i nienawiści. Także głupoty - jak śpiewa krakus Sikorowski - „co aż boli". Świat jest wielością epifanii i ich jednością w ludzkiej wyobraźni. Duch nad ludzką zbiorowością to inspiracja, zachęcenie do poszukiwania. Ludzka nieświadomość, jak czysta karta, zapisywana jest treściami sztuki i nauki, które tworzą jedność. Ludzki umysł krępuje gorset logiki, rekompensuje mu tę swoistą niewolę tautologiczną wyobraźnia, emocjonalność w swoich społeczno

Podtytuł Umysł technologiczny. Zasady nowej metodologii
Autor Wacław Šmid
Rok wydania 2017
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 440
98.00 67.62
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
67.62
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-7556-902-5
Człowiek wierzy, że Wszechświatem rządzą niezmienne prawa, które może odkrywać, a sam Bóg tak ludzki świat urządził, że prawa te zawsze cechuje własność, zwana Czystą Formą, czyli oprócz tego, że rządzą one ruchami planet i galaktyk, cechuje je niezwykłe PIĘKNO. Bóg się objawia we Wszechświecie i to jest epifania. W ten sam sposób człowiekowi objawiają się galaktyki, gwiazdy, planety - w tym nasza Ziemia, planeta ludzi. Ziemia miała być rajem, ale wskutek wojen, zamachów i terroryzmu stała się piekłem. Jest siedliskiem złości, niechęci, zawiści i nienawiści. Także głupoty - jak śpiewa krakus Sikorowski - „co aż boli".

Świat jest wielością epifanii i ich jednością w ludzkiej wyobraźni. Duch nad ludzką zbiorowością to inspiracja, zachęcenie do poszukiwania. Ludzka nieświadomość, jak czysta karta, zapisywana jest treściami sztuki i nauki, które tworzą jedność. Ludzki umysł krępuje gorset logiki, rekompensuje mu tę swoistą niewolę tautologiczną wyobraźnia, emocjonalność w swoich społecznościach i swoich kościołach. Intelekt w takiej aurze zawsze był niedoceniony, ale sam jest sobie winien, preferując nudne teksty i zawiłe dywagacje. Wiara i intuicja jest WIELKĄ BRAMĄ człowieka w nieskończone głębie Kosmosu, ciemnej materii, nowych kaskad, ciągle nazywanych i identyfikowanych cząstek zwanych elementarnymi. Te sprzeczności, antynomie i paradoksy są własnością świata, którą człowiek może, jak się zdaje, ująć w pewne ramy. Te ramy świata to przyszła, wszechstronna nauka, to - być może - ewolucja semiotyki, czy nawet totalna semioza. Znaki, symbole, sensy, znaczenia i wartości zdają się w tej czasoprzestrzeni pełnej Boga i ludzkiego, zmaterializowanego ducha pewnym rozwiązaniem i oswojeniem zagubionego człowieka z pozorną pustką świata. Tą nadzieją są nieskończone epifanie, a ich kult, sztuka i nauka stają się czymś komplementarnym, ludzkim i boskim zarazem.

Zamiast przedmowy: REFLEKSJE KARLA R. POPPERA 7

1. Filozofia: Niepotrzebna naukowcom - potrzebna nauce 9
2. Technologia wiedzy a odkrycie w nauce 31
3. Intuicja, analogia i metafora w nauce 45
4. Intuicja Czystej Formy 67
5. Bóg, Wszechświat, człowiek, nauka, sztuka, poznanie, metoda, metodologia. Generatywny obraz świata 77
Samotność umysłu 77
Jorge Luis Borges 107
Edmund Husserl 121
Roman Ingarden 129
Maurice Merleau-Ponty 141
André Malraux 149
Ernst Cassirer 159
6. Drogowskazy i kierunki poszukiwań 173
7. W poszukiwaniu nowej metodologii 221
8. Duch, umysł i świat materialny 269
9. Bóg i umysł człowieka 287
10. Kultura i język 323
11. Umysł i język 341
12. Metodologia i technologia 357
13. Autorytet myślenia intuicyjnego 381
14. Logika czy sztuka odkrywania? 405
15. Chemia kreatywności 415

Zamiast zakończenia 431
Bibliografia 433

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku