• Upstream. Rozwiązuj problemy, nim się pojawią

Idea, która legła u podstaw modelu upstream, jest bardzo prosta. Zamiast rozwiązywać problemy, należy do nich nie dopuszczać. Downstream, odmiennie od upstream, oznacza reagowanie na problemy i ich rozwiązywanie. Łatwo zrozumieć, że taki model wymaga wysiłku, generuje większe koszty, jest też bardziej ryzykowny pod względem ewentualnych strat. Mimo to ludzie częściej działają zgodnie z modelem downstream: skupiają się na rozwiązywaniu problemów. Gaszą pożary, usuwają awarie, ale jakoś nie zabierają się do tego, co jest ich przyczyną. Dzięki tej książce dobrze poznasz zasady postępowania w modelu upstream. Nie jest to łatwe, gdyż wymaga pogodzenia się z niejednoznacznością i podjęcia wysiłku myślenia systemowego. Trudniej też zobaczyć skutki takich działań i zmierzyć ich efektywność: jak oszacować koszt i skutki czegoś, co się nie wydarzyło? Znajdziesz tu przystępne wyjaśnienie, jak zacząć myśleć i postępować zgodnie z zasadami upstream, a także kilka praktycznych rozwiązań, które można wdrożyć i zastosować zarówno w codziennym życiu, jak i w biznesie. Najpierw musisz zrozumieć, jak wyglądają psychologiczne mechanizmy, wpychające nas w działania typu downstream. Później zadasz sobie siedem pytań, dzięki którym łatwiej podejmiesz właściwe decyzje i unikniesz problemów - nawet tych, które na pozór wydają się nieuniknione. Dowiedz się, jak: myśleć w modelu upstream pokonać niedowidzenie problemów i brak odpowiedzialności zjednoczyć właściwych ludzi i zmienić system dostrzegać pierwsze symptomy problemów unikać wyrządzania szkód i rozpoznawać sukcesy

Podtytuł Upstream. Rozwiązuj problemy, nim się pojawią
Autor Dan Heath
Rok wydania 2022
Oprawa Miękka
Format 140x208
Stron 296
Wydawnictwo Sensus
54.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-283-8057-8
Idea, która legła u podstaw modelu upstream, jest bardzo prosta. Zamiast rozwiązywać problemy, należy do nich nie dopuszczać. Downstream, odmiennie od upstream, oznacza reagowanie na problemy i ich rozwiązywanie. Łatwo zrozumieć, że taki model wymaga wysiłku, generuje większe koszty, jest też bardziej ryzykowny pod względem ewentualnych strat. Mimo to ludzie częściej działają zgodnie z modelem downstream: skupiają się na rozwiązywaniu problemów. Gaszą pożary, usuwają awarie, ale jakoś nie zabierają się do tego, co jest ich przyczyną.

Dzięki tej książce dobrze poznasz zasady postępowania w modelu upstream. Nie jest to łatwe, gdyż wymaga pogodzenia się z niejednoznacznością i podjęcia wysiłku myślenia systemowego. Trudniej też zobaczyć skutki takich działań i zmierzyć ich efektywność: jak oszacować koszt i skutki czegoś, co się nie wydarzyło? Znajdziesz tu przystępne wyjaśnienie, jak zacząć myśleć i postępować zgodnie z zasadami upstream, a także kilka praktycznych rozwiązań, które można wdrożyć i zastosować zarówno w codziennym życiu, jak i w biznesie. Najpierw musisz zrozumieć, jak wyglądają psychologiczne mechanizmy, wpychające nas w działania typu downstream. Później zadasz sobie siedem pytań, dzięki którym łatwiej podejmiesz właściwe decyzje i unikniesz problemów - nawet tych, które na pozór wydają się nieuniknione.

Dowiedz się, jak:

myśleć w modelu upstream
pokonać niedowidzenie problemów i brak odpowiedzialności
zjednoczyć właściwych ludzi i zmienić system
dostrzegać pierwsze symptomy problemów
unikać wyrządzania szkód i rozpoznawać sukcesy

Spis treści książki
Rozdział 1. Pod prąd

Część I. TRZY PRZESZKODY NA DRODZE DO MYŚLENIA W MODELU UPSTREAM

Rozdział 2. Niedowidzenie problemów
Rozdział 3. Brak odpowiedzialności
Rozdział 4. Tunelowanie
Część II. SIEDEM PYTAŃ DLA LIDERÓW UPSTREAM

Rozdział 5. W jaki sposób zjednoczyć właściwych ludzi?
Rozdział 6. Jak można zmienić system?
Rozdział 7. Gdzie można znaleźć punkt podparcia?
Rozdział 8. W jaki sposób dostrzec pierwsze symptomy problemu?
Rozdział 9. Skąd wiadomo, że odnosi się sukces?
Rozdział 10. Co robić, żeby nie wyrządzić szkód?
Rozdział 11. Kto zapłaci za to, co się nie wydarzy?
Część III. UPSTREAM W WERSJI DLA ZAAWANSOWANYCH

Rozdział 12. Problem Kurczaka Małego. Zagrożenia odległe i mało prawdopodobne
Rozdział 13. Hej, Wy tam - Wy w upstreamie!
Co dalej?

Przegląd

Dodatek 1. Skalowanie programów w sektorze społecznym

Podziękowania

Przypisy

Dan Heath jest amerykańskim autorem bestsellerów i rozchwytywanym prelegentem, a także konsultantem i trenerem rozwoju osobistego w biznesie. Pracuje w CASE (Center for the Advancement of Social Entrepreneurship) Uniwersytetu Duke'a, gdzie wspiera przedsiębiorców w ich staraniach na rzecz rozwoju wartości ważnych dla całego społeczeństwa. Obecnie mieszka w Durham w Karolinie Północnej.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku