• DZIERZGOŃ - szkice z dziejów miasta (wyd. II)

Oto przed Państwem książka prawdziwie magiczna o zatrzymanych w czasie i przestrzeni chwilach, utrwalonych jakby na fotografii w kolorze sepii. Wyłania się z niej miasto o setkach twarzy swoich dawnych obywateli. Żywe, kolorowe i piękne w swojej niepowtarzalnej urodzie. Zapraszam Państwa w podróż do przeszłości. DZIERZGOŃ (w przeszłości noszący również nazwę CHRISTBURGA i KISZPORKA) to malowniczo położone miasteczko na ziemi sztumskiej w okolicach Malborka. Książka Janusza Namenanika daje Czytelnikowi niepowtarzalną okazję, aby zanurzyć się w przeszłość tego miasteczka. Autor zadał sobie mnóstwo trudu, by z zakurzonych annałów i starych zdjęć wydobyć poruszającą historię setek ludzi, złożoną z ich codziennej pracy, radości, a nawet osobistych dramatów. Ujmująco zaprezentowane portrety i losy dawnych mieszkańców z pewnością poruszą wrażliwego Czytelnika oraz skłonią do rozmyślań nad przemijaniem i nad kruchością ludzkiego życia w obliczu nieubłaganych trybów historii. Miasteczko przec

Podtytuł DZIERZGOŃ - szkice z dziejów miasta (wyd. II)
Autor Janusz Namenanik
Rok wydania 2021
Oprawa Miękka ze skrzydełkami
Format 165x235
Stron 268
39.00 27.30
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
27.3
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-8102-442-6
Oto przed Państwem książka prawdziwie magiczna o zatrzymanych w czasie i przestrzeni chwilach, utrwalonych jakby na fotografii w kolorze sepii.
Wyłania się z niej miasto o setkach twarzy swoich dawnych obywateli. Żywe, kolorowe i piękne w swojej niepowtarzalnej urodzie. Zapraszam Państwa w podróż do przeszłości.

DZIERZGOŃ (w przeszłości noszący również nazwę CHRISTBURGA i KISZPORKA) to malowniczo położone miasteczko na ziemi sztumskiej w okolicach Malborka.

Książka Janusza Namenanika daje Czytelnikowi niepowtarzalną okazję, aby zanurzyć się w przeszłość tego miasteczka. Autor zadał sobie mnóstwo trudu, by z zakurzonych annałów i starych zdjęć wydobyć poruszającą historię setek ludzi, złożoną z ich codziennej pracy, radości, a nawet osobistych dramatów. Ujmująco zaprezentowane portrety i losy dawnych mieszkańców z pewnością poruszą wrażliwego Czytelnika oraz skłonią do rozmyślań nad przemijaniem i nad kruchością ludzkiego życia w obliczu nieubłaganych trybów historii. Miasteczko przechodziło w swoich burzliwych dziejach z rąk do rąk - zamieszkiwali je Prusowie, Polacy, Krzyżacy, Niemcy i znów Polacy. Mieszkali w nim zwykli ludzie, ale również odwiedzali je królowie, papieże, cesarze, hierarchowie kościelni, kanclerz, prezydent, marszałek, a nawet wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego. Dzierzgoń z takim pietyzmem opisywany w niniejszej książce już nie istnieje. Wiele domów, obiektów użyteczności publicznej, zabytków zostało zburzonych lub utraciło dawną świetność. Odmieniało się tętniące życiem oblicze Dzierzgonia, ludzie umierali i odchodzili, rodzili się i przybywali nowi.

Wstęp 7

ZABYTKI 11
Najstarszy dzierzgoński zabytek 13
Tajemnica klasztornej tablicy 21
Kościół ewangelicki 26
Klasztor reformatów 30
Kościół Zesłania Ducha Świętego 38
Ratusz 47

SPOŁECZNOŚĆ 53
Dzierzgoń w 1858 roku 55
Dzierzgońskie ulice 59
Felix Hassenstein 86
Zajęcia w czasie wolnym 89
Wielcy w Dzierzgoniu 94

GOSPODARKA 101
Gospodarka przedwojennego Dzierzgonia 103
Dzierzgońskie jarmarki 109
Epitafi um dzierzgońskiej kolei (1.09.1893-1.10.1999) 116
Wybrane obiekty użyteczności publicznej 124

CO PISANO O DZIERZGONIU? 131
Dzierzgoń w literaturze polskiej 133
Dzierzgoń w prasie polskiej końca XIX wieku i na początku XX wieku 138
Prawda i mity w historii Dzierzgonia 153

Uwagi końcowe 161
Bibliografia 165
Spis ilustracji 173

Załącznik 1. Nazwy ulic Dzierzgonia do 1945 roku i po 1945 roku 175
Załącznik 2. Liczba mieszkańców miasta na przestrzeni lat 176
Załącznik 3. Lista mieszkańców Dzierzgonia z lat 1900-1945 (ustalenia własne) 177
Załącznik 4. Szczegółowy wykaz dzierzgońskich jarmarków w latach 1848-1941 191

F. Hassenstein, Kronika miasta Dzierzgonia (przekład Janusz Namenanik) 217

JANUSZ NAMENANIK
Urodzony w 1952 roku w Dzierzgoniu. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku. W latach 1982-2003 był nauczycielem fizyki w dzierzgońskich szkołach. Autor licznych nowatorskich opracowań z zakresu dydaktyki fizyki, które w latach 1987-1993 były publikowane na łamach „Fizyki w Szkole". Zdobył I miejsce w ogólnokrajowym konkursie na opracowanie dydaktyczne: „Domowe zadania doświadczalne z fizyki".
Opublikował na łamach „Dzierzgońskiego Informatora Samorządowego" oraz sztumskiego kwartalnika „Prowincja" artykuły będące szkicami z dziejów Dzierzgonia.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku