• Jak powstają emocje. Sekretne życie mózgu

Przełomowa teoria powstawania emocji, mogąca zrewolucjonizować nie tylko obszary wiedzy takie jak psychologia, opieka zdrowotna czy prawo, ale także nasze rozumienie funkcjonowania umysłu ludzkiego. EMOCJE POWSTAJĄ AUTOMATYCZNIE, są niekontrolowanymi reakcjami na to, co czujemy i czego doświadczamy - naukowcy długo popierali to założenie, twierdząc, że emocje są wbudowane w ciało i mózg. Dziś jednak nauka o emocjach przechodzi rewolucję - na miarę teorii względności w fizyce czy selekcji naturalnej w biologii. Ta zmiana myślenia niesie za sobą następstwa dla nas wszystkich. Na czele rewolucji stoi psycholog i neurobadacz, Lisa Feldman Barrett, której teoria emocji prowadzi do głębszego rozumienia umysłu i mózgu, rzucając nowe światło na istotę człowieczeństwa. Jej badania obalają szeroko rozpowszechnione przekonanie, że za poszczególne emocje odpowiadają odrębne części mózgu oraz że emocje są wyrażane i rozpoznawane w sposób uniwersalny. L. Barrett dowodzi, że tworzone są one pod wpł

Podtytuł Jak powstają emocje. Sekretne życie mózgu
Tytuł oryginalny How Emotions Are Made. Th e Secret Life of the Brain
Autor Lisa Feldman Barrett
Tłumaczenie Agnieszka Jarosz
Rok wydania 2020
Dodruk 2023
Oprawa Miękka ze skrzydełkami
Format 165x235
Stron 514
79.00 55.30
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
49
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-8102-527-0

Wydanie poprawione, zredagowane naukowo.

 

Przełomowa teoria powstawania emocji, mogąca zrewolucjonizować nie tylko obszary wiedzy takie jak psychologia, opieka zdrowotna czy prawo, ale także nasze rozumienie funkcjonowania umysłu ludzkiego.

EMOCJE POWSTAJĄ AUTOMATYCZNIE, są niekontrolowanymi reakcjami na to, co czujemy i czego doświadczamy - naukowcy długo popierali to założenie, twierdząc, że emocje są wbudowane w ciało i mózg. Dziś jednak nauka o emocjach przechodzi rewolucję - na miarę teorii względności w fizyce czy selekcji naturalnej w biologii. Ta zmiana myślenia niesie za sobą następstwa dla nas wszystkich.

Na czele rewolucji stoi psycholog i neurobadacz, Lisa Feldman Barrett, której teoria emocji prowadzi do głębszego rozumienia umysłu i mózgu, rzucając nowe światło na istotę człowieczeństwa. Jej badania obalają szeroko rozpowszechnione przekonanie, że za poszczególne emocje odpowiadają odrębne części mózgu oraz że emocje są wyrażane i rozpoznawane w sposób uniwersalny. L. Barrett dowodzi, że tworzone są one pod wpływem chwili przez zespoły oddziałujących na siebie odrębnych systemów w mózgu i ciele, wspierane przez zbierane w ciągu całego życia doświadczenia. Wszystko to oznacza, że na swoje życie emocjonalne mamy dużo większy wpływ, niż nam się kiedykolwiek wydawało. Rewolucyjna teoria L. Barrett wstrząsnęła posadami nie tylko psychologii, ale również medycyny, prawa, pedagogiki, obszarów wiedzy związanych z medytacją, a nawet z zarządzaniem bezpieczeństwem.

Dlaczego wydaje się, że emocje są automatyczne? Czy rozum naprawdę je kontroluje? Jak wpływają one na choroby? Jak zwiększyć inteligencję emocjonalną swoich dzieci? Książka Jak powstają emocje udziela odpowiedzi na te oraz na wiele innych pytań, prezentując najnowsze badania i praktyczne zastosowanie nowej nauki o emocjach, umyśle i mózgu.Fascynująca (...) dająca do myślenia podróż w głąb nauki o emocjach.
Wall Street Journal

Nigdy nie widziałem książki w takiej mierze poświęconej zrozumieniu natury emocji (...) ta książka jest mocno osadzona w rzeczywistości i wspaniale się ją czyta. Dostarczając czytelnikowi wysoki poziom wiedzy zaserwowany w przejrzystym stylu, książka Barrett stanowi znakomity przykład współczesnej prozy podanej w przystępnej formie.
Seattle Book Review, pięć gwiazdek

Większość z nas idzie przez życie, nie zastanawiając się wiele na temat naszego wkładu w świat. Lisa Feldman Barrett pokazuje, że można inaczej - a to, co ma do powiedzenia na temat naszych spostrzeżeń i emocji, jest dość zaskakujące.
Elle

Przygotuj się na całkowicie zmieniającą sposób myślenia o funkcjonowaniu twojego mózgu podróż, w którą zabierze cię Lisa Feldman Barrett, profesor psychologii (...) Jej zafascynowanie tematem rozjaśnia każdy niesamowity fakt i teorię na temat pochodzenia naszych emocji (...) każdy rozdział jest pełen zdumiewających obserwacji (...) Metaforyczne selfie mózgu wykonane przez Barrett jest genialne.
Booklist

Dobrze uargumentowana, zajmująca dysputa z dominującym poglądem, że emocje i rozum nie idą w parze (...) Wysoce pouczająca, przystępna i o szerokim zasięgu.
Kirkus Reviews

Barrett (profesor psychologii, Northeastern Unviersity) przedstawia nowe neurobiologiczne wyjaśnienie, dlaczego ludzie bardziej ulegają wpływowi uczuć aniżeli faktów. Oferuje sprzeczną z intuicją teorię, która nie tylko przeczy popularnemu rozumieniu emocji, ale również tradycyjnym badaniom: emocje się nam nie przydarzają; są naprędce konstruowane przez nas samych. Co więcej, emocje ani nie są uniwersalne, ani też nie są umieszczone w żadnym specyficznym obszarze mózgu. Różnią się w zależności od kultury i wynikają z dynamicznych sieci neuronowych. Sieci te nieustannie przeprowadzają symulacje, stawiając prognozy i dokonując ich korekt w oparciu o środowisko (...) Zaczynając swoją własną przygodę od klasycznego poglądu na emocje, Barrett stopniowo buduje swoją rozprawę, pisząc stylem konwersacyjnym i używając przystępnych metafor, przenosząc najcięższe fakty neurobiologiczne do załączników umieszczonych pod koniec książki, by nie czynić jej ciężkostrawną. Jednak dla kogoś, kto wcześniej nie spotkał się z tymi poglądami, jest to wiele do przełknięcia na jeden raz. Werdykt: teorie emocji i ludzkiego mózgu przedstawione w książce są rewolucyjne i mają istotne implikacje. Dla czytelników zainteresowanych psychologią i neurobiologią oraz dla tych, którzy mają do czynienia z edukacją i stoją na straży jakichkolwiek reguł.
Library Journal


„Ta rzetelna, oparta na znakomitych badaniach i głęboko przemyślana książka prezentuje nowe spojrzenie na nasze emocje - czym są, skąd się biorą, dlaczego je mamy. Ta książka będzie skarbem dla każdego, kto kiedykolwiek podejmował wysiłek pogodzenia ze sobą serca i mózgu; wyjaśnia ona naukę, nie wyrządzając krzywdy humanizmowi tematu przewodniego".
- ANDREW SOLOMON, autor książki Far from the Tree

„Zastanawiasz się czasem, skąd biorą się twoje emocje? Lisa Barrett, światowej sławy ekspertka w dziedzinie psychologii, napisała rozstrzygający przewodnik po uczuciach i stojącej za nimi nauce o mózgu".
- ANGELA DUCKWORTH, autorka książki Upór: potęga pasji i wytrwałości

„Wszystko, co wydawało ci się, że wiesz na temat swoich uczuć i powodu ich odczuwania okazuje się szokująco błędne. Lisa Barrett rzuca światło na fascynującą, nową naukę o naszych emocjach, przedstawiając znaczące przykłady z takich dziedzina jak zdrowie, rodzicielstwo, związki i bezpieczeństwo narodowe".
- PEGGY ORENSTEIN, autorka książki Girls & Sex

„Po przeczytaniu Jak powstają emocjejuż nigdy nie pomyślę o emocjach tak jak kiedyś. Lisa Barrett otwiera zupełnie nowy obszar do walki ze stereotypami dotyczącymi płci i do ustanawiania lepszej polityki".
- ANNE-MARIE SLAUGHTER, autorka książki Unfinished Business

„Wszyscy czujemy, że emocje - sposób, w jaki przeżywamy radość, strach czy złość, jest automatyczny i odbywa się w każdym z nas tak samo jak u członka ludu zbieracko-łowieckiego z Kalahari. W tej znakomitej książce Lisa Barrett sięga do współczesnych badań, by zaoferować nam radykalnie inny obraz: przeżywanie emocji jest wysoce zindywidualizowane, nacechowane neurobiologicznie i nierozłącznie związane z poznaniem. Jest to prowokacyjna, przystępna i istotna książka".
- ROBERT SAPOLSKY, autor książki Why Zebras Don't Get Ulcers

„Lisa Barrett po mistrzowsku łączy odkrycia nauki afektywnej, nauki o mózgu, psychologii społecznej i filozofii, by przedstawić logicznie spójny obraz przykładów emocji, jakich doświadczamy i których jesteśmy świadkami każdego dnia. Jak powstają emocje pomoże ci przemodelować życie, sprawiając, że znajome uczucia - od niepokoju po miłość - ujrzysz w zupełnie innym świetle".
- BARBARA FREDRICKSON, autorka książek Pozytywność oraz Miłość 2.0

„Jeśli nie możesz pojąć, dlaczego roczne przychody przemysłu filmowego z Hollywood liczone są w dziesiątkach miliardów dolarów, powinieneś przeczytać tę książkę".
- PIOTR ZIELONKA, autor książki Giełda i psychologia

„Jak powstają emocje to prowokacyjna, wnikliwa i wciągająca analiza fascynujących sposobów, za pomocą których mózg tworzy nasze życie emocjonalne, przekonująco łącząca nowatorską naukę o mózgu z codziennymi emocjami. Po lekturze tej rewolucyjnej książki już nigdy nie pomyślisz o emocjach tak jak kiedyś".
- DANIEL L. SCHACTER, autor książki Siedem grzechów pamięci

Wstęp: Dwutysiącletnie założenie 11

1. W poszukiwaniu „odcisków palców" emocji 19
2. Emocje są konstruowane 49
3. Mit uniwersalnych emocji 71
4. Pochodzenie uczuć 89
5. Pojęcia, cele i słowa 125
6. Jak mózg tworzy emocje 159
7. Emocje jako rzeczywistość społeczna 179
8. Nowe spojrzenie na naturę ludzką 209
9. Panowanie nad emocjami 237
10. Emocja a choroba 267
11. Emocja a prawo 293
12. Czy warczący pies jest zły? 335
13. Od mózgu do umysłu - nowa granica 367

Podziękowania 385
Załącznik A: Podstawy anatomii mózgu 397
Załącznik B: Suplement do rozdziału 2 403
Załącznik C: Suplement do rozdziału 3 405
Załącznik D: Dowody na kaskadę pojęć 407
Bibliografia 419
Przypisy 467
Spis rysunków i zdjęć 513

Dr Lisa Feldman Barrett, wybitna profesor psychologii Northeastern University, wykładająca psychiatrię i radiologię również w Harvard Medical School i Massachusetts General Hospital. Laureatka National Institutes of Health Director's Pioneer Award za przełomowe badania emocji w mózgu. Mieszka w Bostonie.
www.lisafeldmanbarrett.com

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku