- Categories
-
Jak zostać mistrzem w sporcie i w życiu (wyd. II)
Odczarujmy dzieci i młodzież unieruchomione przed ekranami komputerów i telefonów! Niech poprzez sport kształtują swoje życiowe mistrzostwo! Pokażmy im, jak zostać mistrzem - nie tylko w sporcie, ale i w życiu. Opowiadania o dzieciach, które poprzez sport odnalazły swoją życiową drogę, wraz z psychologiczną interpretacją pomagającą rodzicom, nauczycielom oraz trenerom w kształtowaniu prawidłowego rozwoju młodych zawodników. Poprzez sport kształtuje się charakter, a także zdobywa umiejętność zmagania się z przeciwnościami oraz wyznaczania nowych celów. Rozwijają się cierpliwość, wytrwałość i konsekwencja. Ruch jest niezbędny do dobrego funkcjonowania na każdym poziomie: sprawnościowym, emocjonalnym, poznawczym i społecznym. Jest też świetnym sposobem rozładowania napięcia związanego ze stresem i najlepszą formą spędzania wolnego czasu. Jak zostać MISTRZEM w sporcie i w życiu to unikalna propozycja wsparcia dzieci w rozwijaniu swoich pasji oraz zachęcenia ich do czerpania satysfakcji z aktywności fizycznej. Dla dzieci i młodzieży książka ta będzie stanowić inspirację do świadomego podjęcia aktywności sportowej, a dla trenerów, nauczycieli i rodziców stanie się okazją do refleksji i zdobycia rzetelnej wiedzy psychologicznej niezbędnej w pracy z młodymi zawodnikami. „Jak zostać MISTRZEM w sporcie i w życiu" doskonale odpowiada na aktualną potrzebę wsparcia dzieci w odzyskaniu kondycji i sprawności fizycznej po spowodowanym pandemią COVID-19 długotrwałym czasie unieruchomienia przed komputerami i często konieczności rezygnacji z aktywności sportowych. Jej autorami są wybitni psychologowie sportu: Jan Blecharz, Małgorzata Siekańska oraz Gershon Tenenbaum. W niezwykle pogodny i uniwersalny sposób przedstawili oni historie dzieci, które poprzez sport odnalazły swoją życiową drogę. Dzięki unikalnej formie książka stanowi wartościową lekturę dla dzieci, inspirującą je do świadomego podjęcia aktywności sportowej i kształtowania zdrowych nawyków. Jednocześnie jest źródłem cennej psychologicznej wiedzy, umożliwiającej dorosłym wspomaganie rozwoju młodych zawodników. Książka pomaga zrozumieć, że mistrzostwo to coś zupełnie innego niż zdobywanie medali, a sport może być znakomitym polem startowym do zupełnie innych, przyszłych lotów, także w dorosłym życiu.
Shipping within | 24 hours |
The bar code | |
ISBN | 978-83-8102-805-9 |
EAN | 9788381028059 |
Niech poprzez sport kształtują swoje życiowe mistrzostwo!
Pokażmy im, jak zostać mistrzem - nie tylko w sporcie, ale i w życiu.
Opowiadania o dzieciach, które poprzez sport odnalazły swoją życiową drogę, wraz z psychologiczną interpretacją pomagającą rodzicom, nauczycielom oraz trenerom w kształtowaniu prawidłowego rozwoju młodych zawodników.
Poprzez sport kształtuje się charakter, a także zdobywa umiejętność zmagania się z przeciwnościami oraz wyznaczania nowych celów. Rozwijają się cierpliwość, wytrwałość i konsekwencja. Ruch jest niezbędny do dobrego funkcjonowania na każdym poziomie: sprawnościowym, emocjonalnym, poznawczym i społecznym. Jest też świetnym sposobem rozładowania napięcia związanego ze stresem i najlepszą formą spędzania wolnego czasu.
Jak zostać MISTRZEM w sporcie i w życiu to unikalna propozycja wsparcia dzieci w rozwijaniu swoich pasji oraz zachęcenia ich do czerpania satysfakcji z aktywności fizycznej. Dla dzieci i młodzieży książka ta będzie stanowić inspirację do świadomego podjęcia aktywności sportowej, a dla trenerów, nauczycieli i rodziców stanie się okazją do refleksji i zdobycia rzetelnej wiedzy psychologicznej niezbędnej w pracy z młodymi zawodnikami.
Zawarte w książce opowiadania pokazują nie tylko rozwój w sporcie, ale również poprzez sport, który nie zawsze musi stanowić cel sam w sobie. Może bowiem być polem startowym do zgoła innych lotów. Karol, Samantha i Chico to dzieciaki, które spełniły swoje marzenia. Niemały w tym udział mieli życzliwi im dorośli. Lili udaje się przezwyciężyć chwilowy kryzys związany z kolejnymi etapami w sporcie. Aleks przechodzi istną metamorfozę. Patryk nauczył się, że ważniejsze od zwycięstw jest samodoskonalenie się. Oliwia odnajduje swoją nową życiową drogę, a Adam... zdobytą mądrością dzieli się z innymi. Wszyscy oni stali się mistrzami.
„Lektura książki sprawia, że czytelnik - niezależnie od wieku - lepiej zrozumie głębię psychologiczną sportowej rywalizacji, dostrzeże możliwość zdobycia umiejętności oraz wykształcenia cech osobowości stanowiących podstawę sukcesów w wielu dziedzinach życia, również tych, które nie są bezpośrednio związane z aktywnością sportową. Charakter książki, ciekawa narracja, rzetelna wiedza o sporcie, pokazanie zarówno czynników wspierających, jak i ograniczeń, leżących po stronie nie tylko materialnej, ale też motywacyjnej, sprawiają, że książkę czyta się z zapartym tchem".
MARIOLA BIDZAN, prof. dr hab., Uniwersytet Gdański (fragment recenzji)
„W opowiadaniach mogłam zobaczyć siebie (...), ale przede wszystkim to, że ważniejsza od zwycięstw jest praca nad samodoskonaleniem siebie. Ta książka to podsumowanie wszystkiego, co najistotniejsze zarówno w sporcie, jak i w życiu".
SYLWIA GRUCHAŁA, florecistka, dwukrotna medalistka olimpijska
„Dawka profesjonalnej wiedzy opakowana w merytoryczne, a zarazem lekkie historie. Niesamowicie inspirujące, motywujące i trafiające do wnętrza Czytelnika. Wierzę, że lektura tej książki zapoczątkuje wiele dróg do osiągnięcia nieosiągniętego i realizowania śmiałych celów".
MARIA ANDREJCZYK, lekkoatletka specjalizująca się w rzucie oszczepem, olimpijka
„(...) z zaciekawieniem czyta się tę książkę, czekając z niecierpliwością na zakończenie. Supermotywująca dla dzieciaków, dorosłych oraz sportowców, którzy już wybrali swoje specjalizacje. Jestem na końcu swojej przygody ze sportem, ale na początku drogi w wychowaniu mojego syna. Książka pokazuje, nie tylko jak powinna wyglądać dobrze zaplanowana kariera sportowca, ale i całe życie - by osiągnąć sukces i być szczęśliwym. Po jej przeczytaniu wiem, jakie błędy popełniłem jako sportowiec i ojciec. Na pewno wielokrotnie będę wracał z moim synem do historii zawartych w tej książce oraz do morałów, jakie niesie za sobą".
PIOTR MAŁACHOWSKI, lekkoatleta specjalizujący się w rzucie dyskiem, dwukrotny medalista olimpijski
„Nie tylko dla młodych ludzi, ale także dla ich rodziców. Pokazuje im, jak wspierać i motywować swoje dzieci. Jeśli sport jest Twoją pasją (...), to zaglądając do tej książki znajdziesz inspirację".
KAMILA LIĆWINKO, lekkoatletka specjalizująca się w skoku wzwyż, olimpijka
Wstęp 7
Karol zostaje mistrzem olimpijskim maratonu 13
Samantha gra inteligentnie 39
Chico i tajemnica Pelego 53
Tenis to w pewnym sensie sport drużynowy 69
Z mentorem do sławy 85
W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli o tym, jak Aleks został superbohaterem 109
Nowe wyzwanie 129
Sześć niezwykłych liter 149
JAN BLECHARZ - prof. dr hab., certyfikowany psycholog sportu klasy mistrzowskiej. Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wśród jego zainteresowań znajduje się przygotowanie mentalne sportowców do zawodów najwyższej rangi. Wielokrotnie uczestniczył jako psycholog w letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy.
MAŁGORZATA SIEKAŃSKA - dr hab. prof. AWF w Krakowie, certyfikowany psycholog sportu klasy I. Pracuje w Zakładzie Psychologii na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Specjalizuje się w psychologii zdolności i wybitnych osiągnięć oraz psychologii sportu (sport dzieci i młodzieży, talent sportowy, wspieranie rozwoju zawodników, zdolności w zakresie samoregulacji, samoregulowane uczenie się).
GERSHON TENENBAUM - psycholog sportu i metodolog. Pracował na Uniwersytecie Southern Queensland w Australii oraz na Wydziale Psychologii Edukacji i Sportu Uniwersytetu Stanowego Florydy (2000-2019). Obecnie pracuje jako profesor w B. Ivcher School of Psychology in the Interdisciplinary Center w Izraelu. Jest autorem ponad 250 artykułów opublikowanych w renomowanych czasopismach oraz 12 książek i podręczników. Jego korzenie rodzinne związane są z Krakowem.
Recenzja: Prof. dr hab. Mariola Bidzan, Uniwersytet Gdański
Polub nas na Facebooku