• Behawioralne aspekty inwestowania na rynku papierów wartościowych (wyd. II zmienione)

W pracy zaproponowano nowy model podejmowania decyzji na rynku finansowym, nazwany modelem subiektywnej wyceny aktywów. Proces ten może być opisany przy użyciu teorii perspektywy opracowanej przez dwóch psychologów: Daniela Kahnemana i Amosa Tversky`ego, za którą ten pierwszy otrzymał w 2002 roku Nagrodę Nobla z ekonomii. Z teorii perspektywy odniesionej do rynku papierów wartościowych wynika, że decyzja o zakupie bądź sprzedaży akcji zależy od kształtu funkcji użyteczności inwestora oraz od wartości prawdopodobieństw przypisywanych przyszłym zmianom ceny. W książce przedstawiono długą listę mechanizmów psychologicznych w sferze poznawczej oraz w sferze motywacyjnej, które uzupełniają teorię per­spektywy.

Podtytuł Behawioralne aspekty inwestowania na rynku papierów wartościowych (wyd. II zmienione)
Autor Piotr Zielonka
Rok wydania 2008
Dodruk 2023
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 209
51.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-7556-069-5

Książka szczegółowo omawia behawioralne aspekty inwestowania na rynku kapitałowym.

W pracy zaproponowano nowy model podejmowania decyzji na rynku finansowym, nazwany modelem subiektywnej wyceny aktywów. Proces ten może być opisany przy użyciu teorii perspektywy opracowanej przez dwóch psychologów: Daniela Kahnemana i Amosa Tversky`ego, za którą ten pierwszy otrzymał w 2002 roku Nagrodę Nobla z ekonomii. Z teorii perspektywy odniesionej do rynku papierów wartościowych wynika, że decyzja o zakupie bądź sprzedaży akcji zależy od kształtu funkcji użyteczności inwestora oraz od wartości prawdopodobieństw przypisywanych przyszłym zmianom ceny.

W książce przedstawiono długą listę mechanizmów psychologicznych w sferze poznawczej oraz w sferze motywacyjnej, które uzupełniają teorię per­spektywy.

Chip Heath i Amos Tversky (1991) przedłożyli badanym do wyboru dwa zadania:
- Spółka wybierana jest losowo z tabeli notowań w The Wall Street Journal. Twoim zadaniem jest przewidzieć, czy następnego dnia cena akcji wybranej spółki wzrośnie, czy spadnie.
- Spółka wybierana jest losowo z tabeli notowań w The Wall Street Journal. Twoim zadaniem jest zgadnąć, czy cena akcji wybranej spółki wzrosła, czy spadła dnia poprzedniego. Nie masz dostępu do historycznych notowań giełdowych.

Wprawdzie praca dotyczy rynku akcji, ale większość przedstawionych obserwacji może być również rozciągnięta na pozostałe obszary rynku finansowego.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku