• Girl Decoded. Jak emocjonalna sztuczna inteligencja pomaga zrozumieć siebie i innych

Nasze emocje wpływają na każdy aspekt naszego życia - na to, jak się uczymy, jak się komunikujemy, jakie podejmujemy decyzje, a także jakie relacje nawiązujemy. Inteligencja emocjonalna jest dziś uznana za kluczowy czynnik przesądzający o sukcesach człowieka i jego szczęściu - zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Wszechobecna cyfryzacja odziera jednak użytkowników technologii z tej najbardziej ludzkiej cechy, jaką jest zdolność okazywania oraz odczytywania emocji, dając do dyspozycji jedynie suchy tekst wraz z zestawem często infantylnych bądź groteskowych emotikonek. Bo czy da się wyrazić ogromną tęsknotę bądź wszechogarniający smutek buźką z odwróconym uśmiechem i łezką? Jak okazać zakłopotanie, zmieszanie, dezaprobatę lub gniew, będąc pozbawionym możliwości wyrażenia ich za pomocą mimiki i spojrzenia? Owszem - sztuczna inteligencja czyni nasze życie łatwiejszym pod wieloma względami. Niezaprzeczalnie jednak, dając pozór bliskości, przyczynia się do rozluźnienia więzi międz

Podtytuł Girl Decoded. Jak emocjonalna sztuczna inteligencja pomaga zrozumieć siebie i innych
Autor Rana el Kaliouby, Carol Colman
Rok wydania 2021
Oprawa Miękka
Format 152x228
Stron 408
49.00 35.77
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
34.3
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-8102-510-2

Nasze emocje wpływają na każdy aspekt naszego życia - na to, jak się uczymy, jak się komunikujemy, jakie podejmujemy decyzje, a także jakie relacje nawiązujemy. Inteligencja emocjonalna jest dziś uznana za kluczowy czynnik przesądzający o sukcesach człowieka i jego szczęściu - zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Wszechobecna cyfryzacja odziera jednak użytkowników technologii z tej najbardziej ludzkiej cechy, jaką jest zdolność okazywania oraz odczytywania emocji, dając do dyspozycji jedynie suchy tekst wraz z zestawem często infantylnych bądź groteskowych emotikonek. Bo czy da się wyrazić ogromną tęsknotę bądź wszechogarniający smutek buźką z odwróconym uśmiechem i łezką? Jak okazać zakłopotanie, zmieszanie, dezaprobatę lub gniew, będąc pozbawionym możliwości wyrażenia ich za pomocą mimiki i spojrzenia?

Owszem - sztuczna inteligencja czyni nasze życie łatwiejszym pod wieloma względami. Niezaprzeczalnie jednak, dając pozór bliskości, przyczynia się do rozluźnienia więzi międzyludzkich. Czy da się uczłowieczyć technologię? Czy komputery mogą być empatyczne? W jaki sposób emocjonalna sztuczna inteligencja (emotional AI) przyczynia się do podniesienia jakości życia ludzi z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak autyzm, bądź chorych na Parkinsona czy Alzheimera? Czy emocjonalna sztuczna inteligencja może pomóc w zapobieganiu wypadkom drogowym?

WSTĘP Analfabetyzm emocjonalny 13

CZĘŚĆ I GRZECZNA EGIPCJANKA
1. Dorastanie w Egipcie 29
2. Olej i woda 39
3. Wykorzeniona 47
4. Co pomyślą sąsiedzi? 59
5. Iskra 71
6. Zamężna kobieta 85

CZĘŚĆ II NAUKOWIEC I WRÓŻKA W JEDNYM
7. Obcy na obczyźnie 99
8. Szalony naukowiec mówi do ściany 113
9. Wyzwanie 129
10. Jak być człowiekiem 139
11. Mommy Brain - czyli matczyne ogłupienie 151
12. Szalone pomysły 163

CZĘŚĆ III ŻYJĄC W DWÓCH ŚWIATACH
13. To drugie Cambridge 183
14. Demo or Die 189
15. Własna fi rma 209
16. Moja arabska wiosna 217
17. Uziemiona w Kairze 231
18. Kobieta odpowiedzialna 249

CZĘŚĆ IV PIONIERKA W AI
19. Hackathon 265
20. Cisza 277
21. Sekrety uśmiechu 289
22. Nowa amerykańska rodzina 303
23. Wyrównywanie szans 317
24. (Prawie) ludzkie 333
25. Alexa, musimy porozmawiać 349
26. Roboty na kółkach 359
27. Ludzkie przed sztucznym 375

POSŁOWIE 387
PODZIĘKOWANIA 391
BIBLIOGRAFIA 399

Rana el Kaliouby jest pionierką w dziedzinie emocjonalnej sztucznej inteligencji i współzałożycielką firmy Affectiva, której misją jest humanizacja maszyn, czyli kodowanie emocji w postaci algorytmów w celu rozpoznawania stanów emocjonalnych użytkowników. Jednak to, co czyni jej książkę wyjątkową, to bardzo osobiste wspomnienia Rany z czasów dzieciństwa, dorastania i wczesnej młodości. Niezwykle dojrzały opis przemiany z grzecznej i rezolutnej egipskiej dziewczynki, później młodej, uległej kobiety w hidżabie, w wolną i spełnioną kobietę CEO, oddaną matkę z otwartym umysłem. Rana złamała nie tylko kody emocji, ale także zasady bycia posłuszną islamską córką i żoną, przełamała schematy i stereotypy jako naukowiec, spełniając własne śmiałe marzenie.
Rana to kobieta, która postanowiła uczłowieczyć maszyny, zanim one pozbawią człowieczeństwa nas. Droga do humanizacji technologii okazała się dla niej wspaniałą lekcją empatii i otwartości na siebie samą, drugiego człowieka i świat - pełen różnorodności.

  • Niezła pozycja która staje się coraz bardziej aktualna. Szukałem książek do pogłebienia wątku relacji między sztuczną inteligencją a inteligencją emocjonalną. Są opisane (np tu: https://www.demokratyzacjatechnologii.pl/inteligencja-emocjonalna-duzych-modeli-jezykowych-llm/) badania w których modele LLM takie jak ChatGPT reagują na dodawanie emocji do zapytania. Co to oznacza dla ludzi? Czym jest właściwie inteligencja emocjonalna? Ta książka nie odpowiada na wszystkie moje pytania ale jest to krok w dobrym kierunku...
    Jerzy D. (2024-01-14)
    Jakość
    Funkcjonalność
    Cena

Polub nas na Facebooku