• ZDROWIE PUBLICZNE. Najważniejsze zagadnienia dla studiujących i zainteresowanych nauką o zdrowiu (wyd. II)

Zdrowie publiczne jest dziedziną, której nowoczesne podstawy naukowe i zakres działań powstały na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Misją tej dziedziny, opartej na wiedzy wielu dyscyplin naukowych i wspartych udziałem specjalistów różnych profesji, jest zapobieganie przedwczesnym zachorowaniom i zgonom oraz poprawa, a także umacnianie zdrowia społeczności. Zasadniczym celem jest spowodowanie zmiany zachowań niszczących zdrowie ludzi na zachowania sprzyjające zdrowiu oraz na poprawę środowiska ich życia oraz pracy.

Podtytuł ZDROWIE PUBLICZNE. Najważniejsze zagadnienia dla studiujących i zainteresowanych nauką o zdrowiu (wyd. II)
Autor Andrzej Wojtczak
Rok wydania 2024
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 244
76.00 54.72
By the end of the promotion left :
Lowest price in the last 30 days:
47.88
opak Add to wishlist
Shipping within 24 hours
ISBN 978-83-8102-794-6
Zdrowie publiczne jest dziedziną, której nowoczesne podstawy naukowe i zakres działań powstały na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Misją tej dziedziny, opartej na wiedzy wielu dyscyplin naukowych i wspartych udziałem specjalistów różnych profesji, jest zapobieganie przedwczesnym zachorowaniom i zgonom oraz poprawa, a także umacnianie zdrowia społeczności. Zasadniczym celem jest spowodowanie zmiany zachowań niszczących zdrowie ludzi na zachowania sprzyjające zdrowiu oraz na poprawę środowiska ich życia oraz pracy.

Podręcznik zawiera omówienie w formie wykładowej m.in. następujących zagadnień:
• zdrowie publiczne - czym jest, istota jego działań;
• znaczenie zdrowia zarówno jako wartości, jak również siły sprawczej spełnienia celów osobistych i budowania przyszłości;
• wielowymiarowość działań zdrowia publicznego w umacnianiu zdrowia społeczności jako nieodzownego czynnika rozwoju kraju;
• jak kształtowała się walka z epidemiami chorób i jak dzięki rozwojowi społecznemu oraz nauce zmieniał się zakres działań zdrowia publicznego;
• rola i sposób działania determinantów jako czynników budujących lub niszczących zdrowie ludzi;
• sposoby zapobiegania zagrożeniom zdrowotnym i wczesnego wykrywania śmiertelnych zagrożeń.

Autor omawia także sposoby umacniania zdrowia poprzez kształtowanie stylów życia oraz uwarunkowań promocji zdrowia, pozwalające jak najdłużej zachować satysfakcję z aktywnego życia, zdolność do pracy, sprawność i samodzielność. Wskazuje na rolę państwa i rządu w kreowaniu polityki zdrowotnej, a także współdziałania wszystkich instytucji państwowych oraz ludzi w walce o budowanie zdrowia społeczności, warunku rozwoju kraju. Podręcznik zakończony jest wykładem wskazującym na rolę Światowej Organizacji Zdrowia, jako wiernego mecenasa zdrowia publicznego i siły inspirującej oraz sprawczej międzynarodowej polityki, mającej za cel ochronę i umacnianie zdrowia ludności globu.

Od Autora 7

Wykład 1. Zdrowie i choroba w odbiorze indywidualnym i społecznym 11
Wykład 2. Wielowymiarowość zdrowia publicznego 27
Wykład 3. Zdrowie publiczne - millenium walki z chorobami 45
Wykład 4. Zdrowie publiczne w systemie opieki zdrowotnej 63
Wykład 5. Etyczne aspekty działań zdrowia publicznego 81
Wykład 6. Determinanty zdrowia i czynniki ryzyka zdrowotnego 101
Wykład 7. Globalne czynniki ryzyka - palenie tytoniu i alkoholizm 123
Wykład 8. Zapobieganie chorobom i wczesne ich rozpoznawanie 147
Wykład 9. Rola i znaczenie promocji zdrowia w działaniach zdrowia publicznego 165
Wykład 10. Zdrowie w polityce państwa - wyzwania i ograniczenia 187
Wykład 11. Światowa Organizacja Zdrowia i jej polityka zdrowotna 207

Bibliografia 229
O Autorze 243

Prof. dr. hab. n. med. Andrzej Wojtczak - Profesor Zdrowia Publicznego Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach i w Szkole Zdrowia Publicznego, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Przewodniczący Rady Sanitarno-Epidemiologicznej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym oraz Członek Rady Naukowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, a także Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.
W latach 1986-1995 Kierownik Zakładu Zdrowia Międzynarodowego, a następnie Dziekan Wydziału Medycyny Społecznej i Dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
W czasie wieloletniej pracy w Światowej Organizacji Zdrowia Dyrektor ds. Kształcenia Kadr Medycznych i Nauki w Biurze Regionalnym w Kopenhadze, Dyrektor Centrum Badań nad Zdrowiem ŚOZ w Kobe w Japonii oraz Profesor Zdrowia Publicznego w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Kwansai-Gakuin w Sanda, w Japonii. Dyrektor Międzynarodowego Instytutu Kształcenia Medycznego w Nowym Jorku, były Prezydent Europejskiego Towarzystwa Kształcenia Medycznego, a obecnie Przewodniczący Komitetu Nominacyjnego Towarzystwa. Autor ponad 600 publikacji z zakresu medycyny, zdrowia publicznego oraz kształcenia kadr medycznych w różnych językach, głównie w języku polskim i angielskim.
Redaktor Naczelny 3-tomowego Podręcznika Chorób Wewnętrznych, PZWL, wydanie I (1983) i wydanie II (1995) oraz autor podręcznika „Zdrowie publiczne - wyzwanie systemów zdrowia w XXI wieku", PZWL 2009.

There is currently no comments or ratings for this product.

Polub nas na Facebooku