• Świat w obliczu pandemii

O pandemii przed jej niespodziewanym wybuchem nie pisał, co zrozumiałe, prawie nikt. Potem, gdy nas okrutnie zaatakowała, pisze wielu, ale niewielu czyni to z takim merytorycznym zacięciem i znajomością rzeczy jak Profesor Marian Gorynia i jego Współautorzy. Najważniejszym atutem prezentowanych rozważań jest interdyscyplinarne ujęcie problemów, Autorzy sięgają bowiem w analizach i wnioskach nie tylko do ekonomii, lecz również do innych nauk społecznych. Ten tom - choć skromny objętościowo, ale za to obfity w treści - udziela sporo odpowiedzi na nurtujące nas pytania i inspiruje do przemyśleń o tym, co nas czeka dalej. Prof. Grzegorz W. Kołodko To dobrze, że Profesor Marian Gorynia, jeden z najwybitniejszych polskich ekonomistów, nie boi się trudnych, ryzykownych tematów, takich jak pandemia. Bardzo wielu Jego kolegów na całym świecie pochowało się bowiem w swoich wieżach z kości słoniowej, pozostawiając pole politykom i szarlatanom. Gorynia obraca się w tym królestwie uogólnionej niepewności z imponującą swobodą. Wynika ona z odwagi, z jaką penetruje dokonania innych nauk społecznych, oraz z międzynarodowej perspektywy Jego rozważań. Teksty zebrane w jeden niewielki tomik czyta się świetnie, bo Autor opanował wymagającą sztukę prostego wykładu rzeczy trudnych i niejednoznacznych. Prof. Andrzej Krzysztof Koźmiński Książka jednego z najbardziej znanych polskich ekonomistów jest zbiorem felietonów pisanych w czasie pandemii. Zbiorem felietonów godnych polecenia i ważnych trojako. Po pierwsze, stanowi systemową analizę tego, jak pandemia dotykała i dotyka społecznego, ekonomicznego, politycznego, a nawet urbanistycznego wymiaru funkcjonowania świata i Polski. Po drugie, pokazuje dobitnie, jak pandemia obnażyła słabości obecnego modelu porządku międzynarodowego oraz koncepcji efektywności i racjonalności ekonomicznej na poziomie państw i przedsiębiorstw. Po trzecie, analizuje jeden z najważniejszych efektów pandemii - zrozumienie, jak ważne jest wbudowanie w systemy społeczno-gospodarcze rezyliencji, czyli zdolności do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. Prof. Krzysztof Obłój Recenzowana praca jest głównie dziełem prof. Mariana Goryni, który jest inicjatorem przygotowania tej publikacji w obecnej postaci, wyłącznym autorem 12 rozdziałów i współautorem pozostałych, a także autorem wstępu i zakończenia. Jest to więc dzieło autorskie tego cenionego ekonomisty, badacza i nauczyciela akademickiego. Prof. Jerzy Wilkin

Podtytuł Świat w obliczu pandemii
Autor Marian Gorynia
Rok wydania 2021
Oprawa Miękka
Format 165x235
Stron 126
51.00 35.70
Do końca promocji pozostało:
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
33.15
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
ISBN 978-83-8102-538-6
O pandemii przed jej niespodziewanym wybuchem nie pisał, co zrozumiałe, prawie nikt. Potem, gdy nas okrutnie zaatakowała, pisze wielu, ale niewielu czyni to z takim merytorycznym zacięciem i znajomością rzeczy jak Profesor Marian Gorynia i jego Współautorzy. Najważniejszym atutem prezentowanych rozważań jest interdyscyplinarne ujęcie problemów, Autorzy sięgają bowiem w analizach i wnioskach nie tylko do ekonomii, lecz również do innych nauk społecznych. Ten tom - choć skromny objętościowo, ale za to obfity w treści - udziela sporo odpowiedzi na nurtujące nas pytania i inspiruje do przemyśleń o tym, co nas czeka dalej.
Prof. Grzegorz W. Kołodko

To dobrze, że Profesor Marian Gorynia, jeden z najwybitniejszych polskich ekonomistów, nie boi się trudnych, ryzykownych tematów, takich jak pandemia. Bardzo wielu Jego kolegów na całym świecie pochowało się bowiem w swoich wieżach z kości słoniowej, pozostawiając pole politykom i szarlatanom. Gorynia obraca się w tym królestwie uogólnionej niepewności z imponującą swobodą. Wynika ona z odwagi, z jaką penetruje dokonania innych nauk społecznych, oraz z międzynarodowej perspektywy Jego rozważań. Teksty zebrane w jeden niewielki tomik czyta się świetnie, bo Autor opanował wymagającą sztukę prostego wykładu rzeczy trudnych i niejednoznacznych.
Prof. Andrzej Krzysztof Koźmiński

Książka jednego z najbardziej znanych polskich ekonomistów jest zbiorem felietonów pisanych w czasie pandemii. Zbiorem felietonów godnych polecenia i ważnych trojako. Po pierwsze, stanowi systemową analizę tego, jak pandemia dotykała i dotyka społecznego, ekonomicznego, politycznego, a nawet urbanistycznego wymiaru funkcjonowania świata i Polski. Po drugie, pokazuje dobitnie, jak pandemia obnażyła słabości obecnego modelu porządku międzynarodowego oraz koncepcji efektywności i racjonalności ekonomicznej na poziomie państw i przedsiębiorstw. Po trzecie, analizuje jeden z najważniejszych efektów pandemii - zrozumienie, jak ważne jest wbudowanie w systemy społeczno-gospodarcze rezyliencji, czyli zdolności do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi.
Prof. Krzysztof Obłój

Recenzowana praca jest głównie dziełem prof. Mariana Goryni, który jest inicjatorem przygotowania tej publikacji w obecnej postaci, wyłącznym autorem 12 rozdziałów i współautorem pozostałych, a także autorem wstępu i zakończenia. Jest to więc dzieło autorskie tego cenionego ekonomisty, badacza i nauczyciela akademickiego.
Prof. Jerzy Wilkin

Wstęp 7

Marian Gorynia, Jak poradzić sobie z koronawirusem 9
„Rzeczpospolita" z dn. 2.04.2020 r.

Marian Gorynia, Koronawirus niejeden ma wymiar 15
„Rzeczpospolita" z dn. 8.04.2020 r.

Marian Gorynia, Globalizacja po pandemii 19
„Rzeczpospolita" z dn. 28.04.2020 r.

Marian Gorynia, Przyszłość globalizacji 29
„Rzeczpospolita" z dn. 7.05.2020 r.

Marian Gorynia, Czy COVID-19 zmieni gospodarkę i nasze o niej myślenie 33
„Rzeczpospolita" z dn. 23.05.2020 r.

Marian Gorynia, Świat po pandemii: zwycięzcy i przegrani 37
„Dziennik Gazeta Prawna" z dn. 29.05.2020 r.

Marian Gorynia, Co nas czeka po COVID-19 41
„Rzeczpospolita" z dn. 29.05.2020 r.

Waldemar Budner, Marian Gorynia, Przestrzenny wymiar pandemii w Polsce - co dalej? 47
„Rzeczpospolita" z dn. 29.06.2020 r.

Piotr Banaszyk, Marian Gorynia, Czym zastąpić zysk 53
„Rzeczpospolita" z dn. 20.07.2020 r.

Marian Gorynia, Barbara Jankowska, Co lepsze: konkurencja czy kooperacja? 57
„Rzeczpospolita" z dn. 17.08.2020 r.

Piotr Banaszyk, Marian Gorynia, Pandemia COVID-19 a konkurencyjność przedsiębiorstwa 61
„ICAN Management Review" z dn. 1.08.2020 r.

Marian Gorynia, Piotr Trąpczyński, Jak COVID wpływa na inwestycje zagraniczne 71
„Rzeczpospolita" z dn. 20.10.2020 r.

Marian Gorynia, Katarzyna Mroczek-Dąbrowska, Brexit w cieniu pandemii 75
„Rzeczpospolita" z dn. 3.11.2020 r.

Marian Gorynia, Piotr Trąpczyński, Ostrożny optymizm polskich przedsiębiorców 79
„Rzeczpospolita" z dn. 21.01.2021 r.

Marian Gorynia, COVID-19 i nowa normalność 83
„Rzeczpospolita" z dn. 29.01.2021 r.

Marian Gorynia, Katarzyna Mroczek-Dąbrowska, Dwa szoki, które się przeplatają 87
„Rzeczpospolita" z dn. 31.03.2021 r.

Marian Gorynia, Racjonalność i pandemia 91
„Rzeczpospolita" z dn. 27.04.2021 r.

Marian Gorynia, Pandemia COVID-19, nowa normalność i Poznań 97
Debaty Poznańskie - Debata I: Poznań wobec pandemii, grudzień 2020 r. Pandemia COVID-19, nowa normalność i Poznań

Marian Gorynia, Praktyczna filozofia pandemii 105
„Rzeczpospolita" z dn. 3.06.2021 r.

Waldemar Budner, Marian Gorynia, Czy nowa popandemiczna normalność zmieni nasze miasta? 111
„Rzeczpospolita" z dn. 30.06.2021 r.

Marian Gorynia, Dokąd zmierzają nauki ekonomiczne 117
„Rzeczpospolita" z dn. 5.08.2021 r.

Zakończenie 123

PROF. DR HAB. MARIAN GORYNIA - Pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Gospodarki Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Specjalizuje się w problematyce badawczej obejmującej konkurencyjność przedsiębiorstwa, strategie przedsiębiorstw w biznesie międzynarodowym, strategie inwestorów zagranicznych w Polsce, ekspansję firm polskich na rynki międzynarodowe, mezoekonomię, politykę wspierania konkurencyjności, a także metodologię i filozofię nauk ekonomicznych. Autor licznych publikacji z zakresu wskazanej problematyki badawczej.
W latach 2008-2016 rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych w kadencji 2012-2016. Członek (2011-2013; 2017-2020) i wiceprzewodniczący (2017-2020) Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów. Członek i wiceprzewodniczący Rady Doskonałości Naukowej w kadencji 2019-2023. Członek Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk (od 2003 r.). Przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Doctor honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku.
e-mail: marian.gorynia@ue.poznan.pl ORCID: 0000-0002-7633-824

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.

Polub nas na Facebooku